Рус Укр
ГоловнаПублікаціїАналітика Останній цвях у труну реформи ЖКГ
Опитування всі опитування
ЩО ПЕРЕШКОДЖАЄ ВАМ ВЧАСНО СПЛАЧУВАТИ РАХУНКИ ЗА ПОСЛУГИ ЖКГ?
Занадто високі тарифи
Регулярне підвищення квартирної плати
Низька якість послуг або їх повна відсутність
Не дотримання виконавцями термінів з вивезення сміття
Бездіяльність ЖЕКу
Нічого, я завжди вчасно сплачую
Я не вважаю за потрібне платити за комунальні послуги


УК  NEW Роз'яснення, щодо розрахунку розміру житлової субсидії

УК  NEW Житлова субсидія: хто має право на її отримання

УК  При призначенні субсидії враховуються доходи подружжя, незалежно від їх реєстрації

УК   Категорії громадян, які втратили право на отримання субсидії

УК  П'ять основних питань та відповідей про субсидію на оплату ЖКП

 



 

 



 

Останній цвях у труну реформи ЖКГ

Чи то слова не збігаються зі справами, чи то творці податкового кодексу про реформу ЖКГ не думали, або ж ніхто і не думав нічого у ЖКГ міняти. Просто побалакали на цю тему…

У пошуках відповіді на питання що ж таке ОСББ в українських реаліях – неприбуткова організація( як про це написано у законі «Про ОСББ» чи донор бюджету (як вважають податківці, аргументуючи свою позицію статтями податкового кодексу), я все ж таки домігся честі поспілкуватися з фахівцями державної податкової інспекції у Дарницькому районі Києва.

Це справді велика честь, адже журналістові домогтися спілкування з цими людьми набагато важче ніж з міністрами депутатами, тим же головою Державної податкової служби. Мені, принаймні, для цього довелося цілий тиждень вести переговори, писати листи, запити, кілька разів телефонувати. Зрештою, отримавши зверху наполегливу «рекомендацію» поспілкуватися з журналістом, фахівець відділу роз’яснювальної роботи Оксана Юріївна запросила мене у четвер для того, щоб пояснити, чому податківці сприймають ОСББ як комерційну структуру і шукають там джерела наповнення бюджету так активно, що деяким ОСББ доводиться через суд доводити свою правоту.

Отже отримавши запрошення прийти у четвер о дев’ятій ранку, я прибув до входу за кілька хвилин до початку робочого дня. Те, що я побачив, ще раз укріпило мене у думці, що податківці сприймають платників податків… ну якось не так.  Але про все по порядку. На дверях табличка – «зачинено», однак двері відчинені, бо ж співробітники мусять зайти на роботу. За вхідними дверима – маленький холодний тамбур де чомусь стояли люди. Ситуація виглядала дивно, тому що за скляними дверима перед турнікетом було набагато більше місця і там тепло, а в тамбурі холодно. Але платників податків у теплу частину податкової вітальні не пускають. «Ніззя, маладой челавєк, іщо закрита. Начало рабочего дня в 9:00, тогда и пріходітє» -, пояснив ситуацію вахтер у формі. На моє питання, чому люди не можуть почекати у теплі початку робочого дня, відповідь була традиційна вахтерська: «Нє паложена» Вахтер не зміг пояснити, хто йому дав таку інструкцію. Скоріш за все, її і не існує. Просто вирішила старша людина: раз вона може «не пущать», то чому цією можливістю не скористатися. Отож 10 людей намагалися поміститися у холодному  просторі тамбуру у 4 квадратних метри, а за ними гордо спостерігав вахтер, перебуваючи на самоті у просторі  понад 50 квадратних метрів. Повз людей у тамбурі спокійно, з достоїнством пропливали на роботу податківці.

Нарешті  9 година, я піднімаюся у кабінет 307, де розташований відділ масово-роз’яснювальної роботи. Фахівець, якого я чекаю, певно, пішов до керівництва, я скористався можливістю пофотографувати таблички  у коридорі. Переважно це таблички, які нічого доброго не обіцяють. Скажімо, ось ця сповіщає про зміну рахунків. Бухгалтери надовго запам’ятають цей армагеддон початку року, коли люди заплатили по старих рахунках, а потім, прийшовши зі звітами у податкову, дізналися з таких табличок, що вони заплатили не туди, а отже «наша пісня гарна й нова, починаєм її знову» Цікаво, що окрім як на стіні податкової, ніде в іншому місці прочитати про зміну рахунків неможливо. Про те, що електронна пошта ще не добралася до податкової Дарницького району свідчить той факт, що фахівець відділу масово-роз’яснювальної роботи Дарницької податкової інспекції на моє прохання дати адресу корпоративної електронки, щоб я надіслав офіційний інформаційний запит, дала мені адресу на безкоштовному поштовому сервері ukr.net. Вона хотіла мені допомогти, а насправді відкрила найбільшу таємницю податківців – вони ще у 21 століття не перебралися, або ж для чогось маскуються під малограмотних совків. І це, на жаль, стосується не лише наявності чи відстуності електронної пошти для журналістських запитів, але й розуміння податківцями своєї місії.

Замість радо зустрічати кожного відвідувача і дякувати платникам податків за те, що вони вчасно принесли звіт, податківці самі собі здаються хазяями життя, яким весь цей піпл має нести гроші. Схоже, що податківці вже забули, що вони живуть за гроші платників податків, тобто нас з вами. І ми з вами взяли їх на роботу, щоб вони рахували наші гроші.

Як уже сказано вище, в очікуванні спілкування з податківцями, я фотографував оголошення на дверях.  «Кто ви такой і почему тут ходітє», - раптом почув я ззаду суворий голос, який нічого доброго не віщував. Це до мене підійшов маленький чоловічок з колючими очима, який мені пояснив (знову ж таки не державною мовою, чомусь), що фотографувати я тут нічого не маю права і повинен зайти у кабінет, до якого мене запросили, та не ходити коридорами.  Це керуючий будівлею (завгосп, фактично) з прізвищем Рублюк вказував мені, відвідувачу державної установи, журналісту, який прийшов робити репортаж про роботу податківців, на правила перебування у будівлі. Підтвердити яким-небудь документом свої вимоги він не вважав за потрібне… Але дискутувати з завгоспом не було часу, оскільки нарешті зявилася на робочому місці Оксана Юріївна. Я спеціально не пишу її прізвище, бо така Оксана Юріївна сидить  не лише у Дарницькому районі.

«Бухгалтєра не разбіроются, - почала свою відповідь на мої питання стосовно екоподатку Оксана Юріївна, - Вот в налоговом кодексє напісано… - вона почала читати мені норму податкового кодексу, яка зобов’язує житлові організації платити екоподаток на тій підставі, що біля  будинків стоять сміттєві контейнери. Я пояснюю Оксані Юріївні, що з  приводу цієї норми вже вийшло роз’яснення мінрегіонбуду, який пояснює, що сміттєві контейнери не можна вважати тимчасовим місцем зберігання відходів, що підлягає оподаткуванню. Це ж не сміттєзвалище!!! На що вона відповідає:
«Ми же ісполнітєлі, нам сказалі, ми дєлаем. Даже наша інспєкція платіт етот налог, потому што у нас тоже єсть контейнєри для мукора», - сказала Оксана Юріївна.

Розмова зайшла у глухий кут і я вже думав завершувати опитування, оскільки відповідь: «Ми же ісполнітєлі» пояснює всі інші дурниці податкової, але… Сталося неймовірне. До нашого спілкування долучився перший заступник начальника податкової інспекції Юрій Миколайович  Кравченко. Перше, що зробив високий гість, висловив своє здивування тим, що я написав запит у державну податкову адміністрацію, де розповів про попередню відповідь податківців Дарницької податкової інспекції («не треба мені ніяких інтерів’ю, у мене багато роботи – сказала керівник одного з відділів податкової інспекції  на моє прохання пояснити оподаткування ОСББ як сміттєзвалища). Зокрема, він сказав, що треба було надіслати запит на офіційну електронну пошту. Моїм словам про те, що я просив фахівця податкової дати мені адресу корпоративної пошти, пан Кравченко не повірив…

Головне, що вдалося з’ясувати під час півгодинної розмови з паном Кравченком – він дійсно вважає, що не кожне ОСББ – неприбуткова організація, як про це пише Закон.

«Треба подивитися, що належить цьому ОСББ. Чомусь в ОСББ думають, що квартири у яких вони живуть – це ОСББ, а все решта це щось інше і прибутки, які вони отримують не стосуються ОСББ і не повинні обкладатися податками. Насправді треба подивитися  що є у власності ОСББ. Наприклад офіси на перших поверхах – їх же ОСББ здає в оренду, стоянка  - на ній же стоять автомобілі, за це ж хтось отримує прибуток і цей прибуток має оподатковуватися»
Я мало зі стільця не впав, чесно скажу…

Тобто слова у законі про ОСББ, що це неприбуткова організація – це порожній звук для податкової? Тобто, через  нежитлові приміщення, власники яких теж є членами ОСББ, податківці вважають ОСББ прибутковою організацією і «дивляться що належить ОСББ?» Тобто, через стоянку автомобілів на прибудинковій території, за яку мешканці заплатили, купуючи квартиру, теж треба брати податок? Слів нема…

Але все ж наважився поставити наступне питання: «Скажіть, але ж будь-які прибутки ОСББ використовує на утеплення будинку, ремонти, облаштування прибудинкової території, а це великі гроші…

- Так оце ж і є покращення основних засобів, що можна трактувати як прибуток,  - пояснив пан Кравченко свою позицію з цього приводу. - Якщо люди утеплюють будинок, то вони таким чином менше платитимуть за опалення, хіба ж це не прибуток, хіба ж не треба це оподатковувати? У нас є завдання, поставлене згори. Є стратегія, є тактика, а ми виконавці – внизу. Ми виконуємо», - сказав перший заступник начальника державної податкової інспекції Дарницького району  Юрій Кравченко, як цвяха забив у труну житлово- комунальної реформи.  Ще треба якісь пояснення, стосовно інших податків, чи стосовно ставлення до відвідувачів податкової? Ще треба якісь аргументи стосовно того, що ніякої реформи ЖКГ в Україні немає і не буде, поки у податковій працюють люди з таким розумінням проблеми?

Як на мене, все ясно. Принаймні на низовій ланці. Як такі відповіді пояснять у центральному апараті – побачимо. Тиждень з моменту надсилання запиту минає у середу.

Приблизно у цей час має надійти і відповідь від Дарницької РДА стосовно механізму розподілу коштів, які держава виділяє на підтримку ОСББ, та про те, де можна почерпнути інформацію стосовно вже розподілених коштів і тих, що ще будуть розподілятися.  Отож, далі буде.

P.S.Звичайно, ще є питання до людей, Які розробляли і  голосували за податковий кодекс. Можливо, у ньому є якісь плюси, можливо він перекриває шлях махінаціям, але якщо його можна трактувати на шкоду ОСББ, державна підтримка яких продекларована найвищими посадовими особами – виникають питання. Чи то слова не збігаються зі справами, чи то творці податкового кодексу про реформу ЖКГ не думали, або ж ніхто і не думав нічого у ЖКГ міняти. Просто побалакати на цю тему… Тому бухгалтерам і головам ОСББ треба зціпити зуби і працювати не завдяки, а всупереч тим, хто сприймає ОСББ не як передовий досвід управління житловим фондом, а як дійну корову бюджету.

Олександр Івахнюк, спеціально для ІА «Україна Комунальна»

 
Коментарі (0)